ldz musci festival
komentarzy

Znamy wszystkich artystów 4 edycji LDZ Music Festival 2015

W pierwszy weekend czerwca bieżącego roku, Łódź po raz czwarty stanie się najistotniejszym miejscem promocji nowych form audiowizualnych w naszym kraju. Podobnie jak przed rokiem koncerty odbędą się w dwóch lokacjach (Bajkonur, Lokal), a sama impreza będzie skupiona wokół innowacyjnych brzmień – na co dzień wspieranych przez niewielkie, niezależne Labele. Miejsce na scenie znajdą zarówno młodzi jak i zasłużeni artyści, a część koncertów będzie miała przebieg wyjątkowy z uwagi na tegoroczną edycję imprezy. Stałym punktem programu LDZ Music Festival są także targi małych, niezależnych wytwórni płytowych i tak też będzie tym razem. Płytotekę można będzie wzbogacić o nowe tytuły, w sobotę w Klubie Lokal (od godziny 18:00).

Harmonogram imprezy
Piątek, 05 czerwca 2015 – Klub Bajkonur (start godz. 20:00)

Paweł Szamburski

Paweł Szamburski
Jeden z filarów warszawskiej sceny improwizowanej i jeden z ojców jej odrodzenia – zarówno jako klarnecista, jak i animator kultury. Wspólnie z Maciem Morettim w 2004 roku powołali do życia wydawnictwo płytowe Lado ABC. To właśnie Lado pokazało światu takich artystów jak Marcin Masecki, Raphael Rogiński, Levity, LXMP, Ed Wood, Hubert Zemler, SzaZa, Cukunft i wielu innych. Dziś to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalne niezależne wydawnictwo muzyczne w Polsce.

 

Adam Gołębiewski

Adam Gołębiewski
Perkusista improwizator, muzykolog, socjolog. Używając preparowanego zestawu perkusyjnego dąży do przeinterpretowania jego cech anatomicznych, ekspresyjnych i brzmieniowych. Improwizację w muzyce traktuje jak otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą jednocześnie świadomą praktyką dialogu, kompromisu i pokory. Członek grup Divided by 4, Disgrained, GMO trio. Sytuacje muzyczne dzielił, m.in. z Fredem Lonberg-Holmem, Witoldem Oleszakiem, Kenem Vandermarkiem, Matsem Gustafssonem, Sharifem Sehnaoui, Mazenem Kerbajem, Patrykiem Lichotą, Piotrem Mełechem, Anną Zielińską, Piotrem Tkaczem, Sławkiem Janickim, Antezem, Hermanem Muntzingiem. Adam Gołębiewski w ramach poznańskiego festiwalu Transatlantyk wystąpił na scenie u boku Yoko Ono i Thurstona Moore’a. Łodźki koncert będzie premierą materiału “Pool North” który ukaże się w trójmiejskiej wytwórni Latarnia Records.

 

Trupa Trupa

Trupa Trupa
Trójmiejski zespół tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Zespół ma na swoim koncie EP-kę z 2010, longplay wydany w czerwcu 2011 oraz drugi longplay wydany w kwietniu 2013. W ostatnim czasie zespół gościł na OFF Festivalu (2013), Festiwalu Ars Cameralis (2013), Open’er Festival (2012) oraz Soundrive Festival (2014). Od pewnego czasu Trupa Trupa gości również na antenie TVP Kultura – do tej pory telewizja wyemitowała siedmiokrotnie koncert z foyer Teatru im. Gombrowicza, a od maja tego roku rozpoczęła emisję koncertu z Cafe Fikcja. Zespół jest dwukrotnym laureatem nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej „Sztorm Roku” za albumy LP i ++.

 

19 Wiosen

19 Wiosen
Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów alternatywnych w Polsce istniejący od 1993 roku. Rozpoznawani są za sprawą charakterystycznego gitarowo-syntezatorowego brzmienia tworzonego przez Grzegorza „Fagota” Fajngolda oraz zastanawiających swym pesymizmo-optymizmem tekstów Marcina Pryta. Najnowsza studyjna płyta „Cinema Natura” ukazała się 4 grudnia 2014 roku nakładem Anteny Krzyku. W 14 piosenkach pojawiają się dawno oczekiwane przez sympatyków „dziewiętnastowiosennego” grania miejskie historie, ale tym razem dziejące się w niedalekiej przyszłości, w zapoznanej aglomeracji Neo-Lodz.

 

The Phantom

The Phantom
Projekt Bartosza Kruczyńskiego, czerpiący inspiracje z romantyzmu brytyjskiego eski grime’u, wizji miasta nocą oraz szeroko-pojętej atmosfery house’u. Debiutanckie nagranie – ‚Cambodia’, szybko pojawiło się na falach m.in. BBC Radio 1 i Kiss FM. Najnowszy winyl (‚EP 2’), dostępny nakładem belgijskiego Silverback, został uznany najlepszym singlem stycznia 2012 przez brytyjski KMag, a jedno z nagrań (‚Gothic’) pojawiło się w pierwszym epizodzie audycji Diplo w BBC Radio 1. W klubie pojawiał sie obok m.in. Jamiego XX, Onemana, Jackmastera, Kinka, Bok Boka, Mosci, Egyptrixxa, Shortstuffa, Ikoniki, grając zarówno w Polsce, Nowym Jorku, paryskim Social Club, Berlinie czy Sztokholmie, rownież na festiwalach (Unsound Festival, Heineken Opener, Selector Festival).

Piątek, 06 czerwca 2015 – Klub Bajkonur (start godz. 20:00)

Woody Alien

Woody Alien
W basowo-perkusyjnych spazmach angażując sporą dawkę agresji dociera w okolice, gdzie jazz-core spotyka się z surowym noise’m. Zdecydowanie więcej tutaj punkowego wygaru, konsekwentnego drążenia siły przesterowanego, charczącego basu i rytmicznych kanonad punktowanych surowym, ale czasami i melodyjnym wokalem. Największym atutem zespołu jest wierność wypracowanemu brzmieniu i potężna dawka spontanicznej energii tryskającej z basowo-perkusyjnego walca, którą Woody Alien stara się z minimalistycznej konwencji wycisnąć do ostatniej kropli. Zespół bardzo dużo koncertuje w Polsce, Czechach i Niemczech. Ostatnio zagrał na prestiżowym festiwalu Primavera Sound w Barcelonie.

 

Lautbild

Lautbild
Nowy alias Pawła Kulczyńskiego, artysty znanego ostatnio przede wszystkim jako Wilhelm Bras – radykalnego elektronika i konstruktora syntezatorów, słynącego ze świetnych występów na żywo. Pod szyldem Lautbild, Kulczyński prezentuje się w nieco lżejszej odsłonie, prezentując muzykę taneczną, mniej abstrakcyjną, choć wciąż niepozbawioną eksperymentalnego zacięcia. Materiał można usłyszeć na EP-ce „Proletkult”.

 

Kristen

Kristen
Jeden z najlepszych polskich zespołów alternatywnych ostatnich lat zarówno jeśli chodzi o występy na żywo, jak i jakość nagrań studyjnych. Trio bez lidera, za to z trzema niesamowicie wrażliwymi, słuchającymi się nawzajem muzykami. Już od ponad 15 lat grają razem: bracia Mateusz (perkusja) i Łukasz (gitara) Rychliccy oraz Michał Biela, wokalista oraz gitarzysta i basista. Technicznie i emocjonalnie Kristen prezentuje światowy poziom. Podczas łódzkiego koncertu zaprezentują utwory z ich najnowszego wydaniwctwa „The Secret Map” wydanego w Endless Happiness.

 

Comoc

Comoc
Producent oraz dekonstruktor takich gatunków jak juke/footwork, trip-hop czy bass music. Przez ostatnią dekadę działający jako CO, swoją twórczość prezentował poprzez takich wydawców jak Mik Musik, Qulturap, Skwer. Jego pierwszy krążek – „!COMOC!” – spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, m.in. w brytyjskim The Wire i był jednym z pierwszych krajowych wydawnictw prezentujących abstract hip-hop. W międzyczasie CO wraz z Piotrkiem Połozem aka Deuce założyli zespół Cobula o punkowo-klubowo i freestylowym zacięciu, oprócz tego CO jako Sergio Oo Aaaa rozgrzewał nie jeden polski parkiet swoimi setami, łączącymi klasyki hip hopu z mocną i szybką muzyką klubową. Na początku maja zeszłego roku wydał siłami Polish Juke EP-kę „Action Canceled”, która jest futurystyczną wizją, gdzie footwork jest pretekstem dla muzycznej mutacji oraz transformacji w stronę wielopoziomowego techno.

 

Czarny Latawiec

Czarny Latawiec
Persona, której nie da się ominąć jeśli uczestniczy się w życiu kulturalnym Wrocławia. Lokalna rozpoznawalność dzięki świetnym mixom na portalu SoundCloud i setom podczas najciekawszych wydarzeń i festiwali (m.in. Tauron Nowa Muzyka) w całym kraju szybko przerodziła się w sławę ogólnopolską pozwalając Latawcowi wydać oryginalny materiał w szacownym wydawnictwie Mik Musik.

 

Hoax

Hoax
Tomek Hoax znany jest w środowisku muzycznym jako „dobra dusza”, a zarazem promotor wielu ambitnych wydarzeń. Organizował Coast2Coast w gdańskim Żaku, gdzie dzięki staraniom Tomka wystąpili m.in. Teebs, EPROM czy Shlohmo. Hoax był również jednym z kuratorów jesiennego festiwalu Jazz Jantar. Obecnie współpracuje przy RedBull Music Weekender, jednakże wielu z nas kojarzy go przede wszystkim jako specjalistę od muzyki juke/footwork.

Bilety:
Bilet jednodniowy: 25 zł
Karnet dwudniowy: 40 zł
Bilety w dniu koncertów: 30 zł

http://ldzfestival.pl
Impreza objęta została patronatem Magnetoffonu