Domoffon Festiwal
komentarzy

Łódź zasługuje na Festiwal o krajowym zasięgu!

29 sierpnia zadebiutuje w Łodzi jednodniowa impreza, która ma szansę stać się obowiązkowym punktem na festiwalowej mapie Polski. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację niż alternatywne serce miasta, którym bez wątpienia stała się w ostatnich latach OFF Piotrkowska. Na scenie plenerowej, a po godzinie 23:00 także na scenach klubowych, zaprezentują się artyści reprezentujący bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od muzyki gitarowej, przez eksperymentalną elektronikę i hip-hop. Po wielu nieudanych próbach tworzenia większych i mniejszych muzycznych festiwali w Łodzi wreszcie przyszedł czas na imprezę przemyślaną medialnie i organizacyjnie.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także targi niezależnych wytwórni płytowych (na ulicy Piotrkowskiej przez wejściem na Off Piotrkowską – strefa bezpłatna) – w godzinach 10:00 – 20:00

Szczegóły dotyczące poszczególnych scen:
1. Scena główna zlokalizowana zostanie na terenie podwórka Off Piotrkowska (rejon rampy deskorolkowej)
2. Mała scena didżejska w rejonie ulicy Piotrkowskiej
3. Scena TECHNO w przestrzeniach klubu DOM
4. Scena ALT/RAP w Galerii Off Piotrkowska

Bilety na DOMOFFON Festiwal są dostępne w Łodzi w klubach: DOM, Owoce i Warzywa, Lokal, Niebostan, Foto Cafe 102 i w sklepie Skylark Records.
przedsprzedaż: 49 zł
w dniu imprezy: 59 zł

Równocześnie trwa sprzedaż internetowa pod tym adresem:
https://www.biletomat.pl/festiwale/domoffon-festiwal-2454/

Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/1604836399799261/

Line-up

The Fall
THE FALL (UK)

Objawiwszy się na pierwszej fali punk rocka drugiej połowy lat 70 The Fall jest dziś żywą legendą. Istniejący nieprzerwanie od ponad 35 lat band, wypracował styl repetytywnej, skrajnie „nieatrakcyjnej” (czytaj: bezkompromisowej) muzyki, która urzeka brudem i monotonią. Twórczość The Fall określano jako przeniesienie atmosfery songów Velvet Underground do epoki angielskiego niżu, przełomu lat 70. / 80. 

Łączący w sobie tradycje angielskiej muzyki pubowej, punk rocka, nowej fali oraz awangardowego minimalizmu, niepowtarzalny styl znalazł tysiące zwolenników. Na wpływ The Fall powołuje się szereg gitarowych (i nie tylko) bandów – od popu po cold wave.
Immanentnym elementem The Fall jest momentalnie rozpoznawalny, melodeklamowany i nieco bełkotliwy wokal Marka E Smitha. Zespół doceniono zrazu przede wszystkim za niepowtarzalne teksty. Ich autor nadał swojej grupie nazwę nawiązując do tytułu opowiadania Alberta Camusa. Liryki The Fall to mistrzowskie gry słowne, abstrakcyjna a zarazem naturalistyczna poezja nasycona gorzkimi obserwacjami życia oraz klimatem mizantropii.
Mark E Smith założył The Fall jako 19latek wykorzystujące entuzjazm i energię rewolty punkowej. Za sprawą swojego niekwestionowanego lidera, istniejący od 1976 roku band posiada zasłużony status filaru brytyjskiej sceny alternatywnej. Podczas gdy post punkowa muzyka The Fall pozostaje pozornie niezmienna, postać jego lidera wpisała się na stałe w kulturowy pejzaż Wysp Brytyjskich. Człowiek-instytucja Mark E Smith jest obecny wśród autorytetów brytyjskiej sceny niezależnej. Powszechnie szanowany za swój celny cynizm, konsekwencję i bezkompromisowość. Zawsze na miejscu gdy chodzi o szyderstwo z panującego kultu gwiazd, celebrytów oraz kolejne, chwilowe mody. Od lat żywo reaguje na rzeczywistość. Uchodzi za skandalistę, słynącego z niewyparzonego języka oraz jadowitych komentarzy odnoszących się do współczesnego życia. The Fall – w jakimkolwiek składzie, z muzyką nie do podrobienia, z niezastąpionym mastermindem – Markiem E Smithem, pozostają na zawsze inni, na zawsze tacy sami.

HELENA HAUFF

HELENA HAUFF (DE)

Uznana Didżejka i producentka z Hamburga, gdzie prowadzi popularne noce klubowe o nazwie „Birds and Other Instruments” w klubie Golden Pudel. Jest styl didżejski wymyka się łatwym definicjom, oscylując między takimi gatunkami jak Dirty Acid, Chicago, Electro. Niedawno ukazał się jej debiutancko album „Actio Reactio”, nakładem wytwórni Werkdiscs, jak również kolaboracja z F#X, firmowana szyldem „Black Sites”, wydana dla wytwórni PAN.

JACEK SIENKIEWICZ

JACEK SIENKIEWICZ

Jacek Sienkiewicz w ciągu ostatniej dekady stał się najprawdopodobniej najbardziej oryginalnym polskim artystą tworzącym elektroniczną muzykę opartą na klubowych rytmach. Jednak, pomimo niezaprzeczalnych sukcesów, doskonale przyjętych przez krytykę wydawnictw i występów na najważniejszych światowych imprezach, wciąż pozostaje poza głównym obiegiem muzyki znanej niegdyś jako ‚minimal techno’. Przez lata działalności Jacek współpracował z wieloma artystami o podobnym, nieortodoksyjnym podejściu do post-klubowej muzyki – są wśród nich DJ Highfish (Marcin Oz, znany ostatnio jako basista The Whitest Boy Alive), Pier Bucci czy Argenis Brito. Remiksował utwory takich muzyków, jak Sven Vath, Kotai, Jeff Samuel, Frank Lorber, Sutekh czy SLG. (źródło WP.PL)

WOJCIECH BĄKOWSKI
WOJCIECH BĄKOWSKI

Tytuł „Telegaz” to przerwane słowo Telegazeta.
W tekście „Widok pokoju” wyliczam wszystkie napisy, które widzę gdy leżę na tapczanie w swoim pokoju. Telegazeta jest czymś zasłonięta, dlatego przerywam czytanie winiety. Nagrałem tę płytę w domu.
Jeśli idzie o sprzęty, przywykłem do dyletanctwa. Mam w domu dziecięcy kibord YAMAHA PSS-580 i pożyczony, tani bas. Sample zbieram z darmowych próbek na stronach internetowych. Ich wybór dyktowany jest dźwiękowym otoczeniem, w którym się poruszam. Codziennie jestem w centrum handlowym, często jeżdżę taksówkami. W taksówkach głos pani z GPSu miesza się z muzyką w radiu i sygnałami smsów w telefonie kierowcy. Za oknem przesuwa się architektura i mnóstwo literatury w reklamach. Często jestem znudzony i zmęczony. Nie chce mi się nic do końca czytać. Oto Telegaz.

TACO HEMINGWAY
TACO HEMINGWAY

Muzycznie zadebiutował rapowymi nagraniami w języku angielskim, jednak uznanie przyniosła mu twórczość po polsku. Opublikowana pod koniec 2014 roku koncepcyjna, fabularna epka “Trójkąt Warszawski”, skupiła na nim zainteresowanie publiczności, krytyków i środowiska. Idąc za ciosem, nagrał równie ciepło przyjętą epkę “Umowa o dzieło” z czerwca bieżącego roku. Współpracuje z Asfalt Records, został zaproszony na tegoroczny alter-stage festiwalu Opener, gdzie wystąpił przy pełnej frekwencji i żywej reakcji publiczności. Taco tworzy zgrany zespół z producentem muzycznym Rumakiem (Maciej Ruszecki), oraz Łukaszem Partyką, odpowiedzialnym za sztuki wizualne.

SYNY
SYNY

Epickie teksty, klimatyczna muzyka i mistrzowska produkcja na wydanym w lutym tego roku albumie „ORIENT” (Latarnia Records) tworzą niemal filmową, wciągającą narrację. Płyta o której napisano już prawie wszystko, a jednocześnie nic – ponieważ tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Idealną ku temu okazją są koncerty, na których muzycy wytwarzają mistyczną, gęstą atmosferę Orientu. Operują brzmieniem które momentami przygniata swoją potęgą. Hiphop zabarwiony dubem i analogową elektroniką, niezwykle charyzmatyczny typ za mikrofonem – duet SYNY, który tworzą 1988 i Robert Piernikowski.

WILD BOOKS
WILD BOOKS

Wild Books powstało w 2012 w Warszawie. Najpierw jako jednoosobowy projekt, rok później już jako duet nagrali płytę w domku na wsi, która ukazała się na początku 2014 roku na kasecie i CD nakładem Instant Classic, oraz na kasecie w Gafas del Rigor Tapes. Właśnie ukazała się reedycja winylowa albumu, a jeszcze w tym roku planowana jest EPka z premierowym materiałem, który pojawia się już na koncertach. Lubią DIY, punk, psychodelię i hałas.

UKRYTE ZALETY SYSTEMU
UKRYTE ZALETY SYSTEMU

Zespół powstał w połowie 2013. W lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku ukazała się jego debitancka płyta. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80tych z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów a tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom,w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną.

nagrobki
NAGROBKI

Zespół muzyczny Nagrobki tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno.
01.01.2014 ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana: Pańskie Wersety, która bezspornie i całkowicie obiektywnie była również pierwszą polską płytą roku 2014, a jej cały nakład (17 sztuk!!!) wyprzedał się zaledwie w kilka minut.
Po tym spektakularnym sukcesie zespół zabrał się za całkowicie poważną pracę nad nowym materiałem, utrzymanym w autorskiej stylistyce nekropolo. Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noisu, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej.

psychocukier
PSYCHOCUKIER

Zespół Psychocukier tworzą: Sasza Tomaszewski – gitara, wokal; Piotr Połoz – bas; Marcin Awierianow – perkusja. W obecnym składzie gra od 2001 roku. Psychocukier ma w doroboku 4 albumy, a ostatni pt.”Diamenty” ukazał się w grudniu 2013r. i zdobył nagrodę jury w plebiscycie na Łódzką Płytę Roku. Zespół zagrał kilkaset koncertów w całym kraju (Open’er Festival, Off Festival, supportował zespół Placebo).

alles
ALLES

Duet z Łodzi (Marcin Regucki i Paweł Strzelec) tworzący muzykę z pogranicza minimal-electro-industrial. Zadebiutował w marcu zeszłego roku albumem „Post” który został wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Mecanica Records. Płyta została doceniona zarówno za warstwę muzyczną, jak i tekstową (osadzoną w stylistyce punk) i określona „powiewem świeżości na scenie cold wave-minimal”. Zespół promował swoją płytę koncertując z powodzeniem w kraju i zagranicą. 

vólkovaVÓLKOVA

Duet pochodzący z Buenos Aires, który tworzy eksperymentalną elektronikę, ze słyszalnymi wpływami muzyki postindustrialnej i zimnej fali. Na festiwalu DOMOFFON, grupa promować będzie wydaną w maju tego roku płytę „Sangre”. Wytrawne chłodne ucho z pewnością nie będzie zawiedzione występem tej dwójki. (źródło: Plaster Łódzki)