The Goodbye That Keeps On Giving by Light Sleeper
komentarzy

Light Sleeper – The Goodbye That Keeps On Giving (2015; Shimmering Moods Records)

Przysłuchując się dźwiękom wykreowanym przez Lewisa Gorhama zaczynam coraz mocniej skłaniać się ku zasłyszanej teorii, przypisującej spory wpływ miejscu powstawania ambientowych brzmień na ich strukturę. Gorące i najczęściej słoneczne przedmieścia Melbourne muszą w znaczący sposób kształtować wrażliwość młodego Australijczyka, który materiałem zatytułowanym The Goodbye That Keeps On Giving debiutuje w holenderskiej wytwórni Shimmering Moods Records. Notka wydawcy dołączona do ręcznie wykonanego, kartonowego opakowania płyty sugeruje, że muzyka od Light Sleeper to połączenie ulotnych melodii z tęsknym nastrojem chwili. Dużo w tym prawdy, ale nie do końca.

Niewątpliwie wymiar czasu jest na tym albumie słyszalny, emocje wyraźnie kreślone są dźwiękami i przywołują wspomnienia z przeszłości, lub też wybiegają nieco w przyszłość. Aby odczuć te muzyczne kierunki, nie trzeba uciekać się do poetyckich zabiegów i nadrabiać filozoficznym potokiem słów, wystarczy wsłuchać się w dynamikę. Wyraźnie zmieniające się tempa poszczególnych warstw w kompozycji „Side of the Road Flashback” do dla mnie postawa zwrócona plecami do wydarzeń minionych. To samo można powiedzieć o wszelkich nieczystościach, mocno przebijających się w moim ulubionym momencie albumu, a więc w kompozycji „Why Do You Keep Returning„, która to już w samym tytule sugeruje, że nie zawsze dobrze jest wspominać i rozpamiętywać przeszłość. Chropowatości w strukturze zawsze zmuszają do większej czujności i uwagi, zupełnie jakby autor chciał wskazać palcem na „tu i teraz”. Teraźniejszość nie traci więc na znaczeniu.

Light Sleeper

Na przestrzeni pięciu utworów, które znalazły się na debiucie, Light Sleeper wielokrotnie zmienia muzyczne zdanie, serwuje naprzemiennie delikatniejsze i bardziej drapieżne tła odkrywając przed słuchaczami wielobarwność ambientowego wszechświata. Chłodniejsze momenty w stylu Geira Jenssena mieszają się z cieplejszymi, analogowymi smaczkami nadającymi albumowi pięknego wymiaru.

Premierę albumu zapowiedziano na 14 października 2015.

Link do pre-orderu
https://www.normanrecords.com/records/155737-light-sleeper-the-goodbye-that-keeps-on