KONTRATA KOLEKTIVE E PUNES PDF

May 1, 2019 posted by

Edhe shteti ështëi interesuar qëmarrëdhëniet e punës tërregullohen me kontrata kolektive, sa mëmirëqëtëjetëe mundur. Home · Documents; Kontrata e Punes – Angisht1 .fsash. Kolektive e Punes E PUNES Kodi i Punes i azhurnuar. Text; Neni, · Ligjin, · Duhet, · Mund, · Kolektive, · Kontrata, · Sindikale, · Sipas, · Rast, · Deri, · Kodi, · Azhurnuar.

Author: Fezilkree Fegor
Country: French Guiana
Language: English (Spanish)
Genre: Marketing
Published (Last): 28 November 2006
Pages: 297
PDF File Size: 15.53 Mb
ePub File Size: 2.85 Mb
ISBN: 625-8-68919-603-7
Downloads: 73718
Price: Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader: Moogukora

Pr ta kuptuar m drejt dhe m mir t drejtn e sigurimit social dhe rndsin e saj, sht e nevojshme q paraprakisht ta prkufizojm nocionin e s drejts sociale. Parimi i liris s puns, 2. Marrdhnia e puns bhet nocion baz e t drejts s puns. Dispozitat e saj vlejn pr t gjith punonjsit dhe pundhnsit e nj shteti, mirpo ato mund t vlejn edhe vetm pr nj njsi administrative politike.

Kujdesi social prkufizohet si pjes e mbrojtjes sociale e cila nuk sht ngritur n nivel t s drejts si disciplin e veqant, por q nnkupton ndihmn e ofruar qytetarit n suaza t parimeve t prgjithshme dhe autorizimeve diskrecionale.

Kjo nuk vlen pr vullnetart e larguar nga puna pr shkaqe falimentimi.

Kontrata e Punes – Angisht1

Konventa mbi t drejtat e puntorve n organizim dhe negociata kolektive, prcakton q puntort duhet t shfrytzojn mbrojtje konkrete kundr t gjitha punws diskriminuese n lmin e punsimit e cila do t mund t dmtonte lirin sindikale t puntorve. Kto kontrata jan tripartite.

Urdhrimi i masave immediate, prfshir edhe ndalimin e prodhimit, nse ato rrezikojn seriozisht shndetin dhe sigurin e puntorve. E drejta e punes Sigurimi pensional sht deg e s drejts s sigurimit social, me t cilen rregullohet pozita shoqrore-materiale e punonjsve-t siguruar, ather kur jan aktiv n marrdhnie pune, por edhe kur nuk punojn aktivisht, pra kur pensionohen.

  GOVERNMENT READY RECKONER RATES MUMBAI 2012 PDF

Puna e herpashershme e bazuar n solidaritetin konrtata, q nuk kryhet pr prfitim direkt financiar. Pensionet harmonizohen n baz t shpenzimeve t jets dhe t ardhurave personale n vend. The contract of employment must contain in particular: N sigurim shndetsor, me format e detyrueshme t mbrojtjes shndetsore, rndom prfshihen t gjtih qytetart.

Me kontratat kolektive t puns q lidhen n nivel t ndrmarrjes, rregullohen qshtjet nga sfera e puns dhe e marrdhnies s puns n nivel t nj ndrmarrje apo institucioni t caktuar. Mbrojtja e t drejtave bhet edhe n procedurn ligjore administrative edhe n at gjyqsore, n t tri degt e sigurimit social. Qllimi i saj sht kontrtaa i t drejtave dhe interesave ekonomike e sociale pr puntort, ather kur ato nuk mund t realizohen me mjete paqsore. Sigurimin social dheMbrojtjen sociale.

N aspektin juridik, kontratat kolektive kan rndsi t madhe sepse me to shum m shpejt mund t intervenohet n marrdhniet e puns se sa me ligj.

KODI I PUNES | Ligjet e Republikes se Shqiperise

Kur ndodh rreziku i vdekjes, ky sigurim rregullon pozitn sociale t familjes s dekujusit. Elementet e kuptimit-nocionit t burimit juridik jan faktet reale dhe aktet juridike. E Drejta E Punes Documents. Mirpo, komtrata n gjendjen diferente ekonomike sistemet shoqrore e politike, kto burime t drejtash, me t cilat synohet t arrihet uniteti n minimumin e t drejtave themelore, kan kryesisht karakter deklarativ.

Sistemi i sigurimit social prbhet nga sigurimi pensional e invalidor q prfshin, pleqrin, invaliditetin dhe vdekjen, sigurimi dhe mbrojtja shndetsore, sigurimi n rast t fatkeqsis n pun, papunsis, dhe mbrojtjes nga ngarkesa e prindrve.

  CAM DESIGN HANDBOOK ROTHBART PDF

Por megjithat dispozitat ligjore t disa vendeve bjn inkriminimin e disa veprimeve t cilat mund t kryhen gjat grevs. Prmes ksaj vhet fondamenti dhe qllimi kryesor e i prgjithshm oolektive – barazia e njerzve n dinjitet dhe t drejta e cila rregullohet me norma juridike publike shtetrore. Me marrveshje me shkrim midis dy subjektve, 2.

Mirpo, t tjert mendojn se sigurimi shndetsor sht m i gjr, m gjithprfshirs dhe se n vete ngrthen klektive veprimin preventiv edhe at kurativ t shoqris. Koh t caktuar dhe – B. Sindikata ka nj histori t bujshme zhvillimi si lvizje dhe si institucion q nga viti si sindikat e puntorve mekanik n Angli, e puntorve tipografik n vitin n Austri dhe si sindikat e puntorve t prpunimit t duhanit n vitin n Gjermani. Kushtetuta, ligjet, aktet tjera t organeve shtetrore, interpretimet obligative dhe praktika gjyqsore.

Ajo sht e drejt e organizatave ndrkombtare publike dhe private. Grevat befasuese po ashtu zgjasin shkurt dhe jan m tepr shprehje e nj lloj paknaqsie t puntorve dhe sindikatave. Kto akte duhet t jen n prputhje me ligjet dhe kojtrata. E drejta e punes komplet Documents. Duhet t ekzistoj fajsia e puntorit pr dmin e shkaktuar dhe4.

Sipas nenit 9 t LTHP t kosovs, palt e marrdhnies s puns jan punonjsit dhe pundhnsit.