Tansman 2015 - IV Symfonia Góreckiego
komentarzy

IV Symfonia Góreckiego zabrzmi w Łódzkiej Filharmonii

Kiedy w 2010 roku zmarł Henryk Mikołaj Górecki, IV Symfonia nie była jeszcze ukończona. Dzięki staraniom syna kompozytora, udało się złożyć w całość pozostawione wyciągi fortepianowe i wszelkie wytyczne dotyczące dynamiki utworu. W ten sposób powstało dzieło zatytułowane Tansman Epizody, określane także często mianem Symfonii dla czterech miast. 

Światowa premiera utworu odbyła się w ubiegłym roku w Londynie, a po niej zaplanowano jeszcze koncerty w trzech miastach: Los Angeles, Amsterdamie i Łodzi. Tak zaszczytne miejsce, Łódź zawdzięcza staraniom – organizatora Festiwalu im. Aleksandra Tansman – Andrzeja Wendlanda i Stowarzyszeniu Promocji Kultury, które wraz z ośrodkami w pozostałych miastach zaplanowały taki program cyklu światowych premier.

IV Symfonia napisana na wielką orkiestrę wraz z organami i fortepianem, zabrzmi w sali Filharmonii Łódzkiej już 15 Lutego 2015 roku, o godzinie 19:00. Polska premiera będzie specjalnym wydarzeniem Tansman Festival 2015.

Bilety w cenach 32 zł – normalny i 22 zł – ulgowy dostępne są w kasie Filharmonii Łódzkiej, bądź na stronie: filharmonia.lodz.pl