Projekt Kolberg
komentarzy

InFidelis – Etnogramy [Projekt Kolberg] (2015; AKW Karrot Kommando)

Autentyczna i zaangażowana muzyka folkowa zawsze niesie ze sobą potężny bagaż edukacyjny, najczęściej jednak skierowany do wąskiej grupy odbiorców. Zainteresowanie mediów internetowych, a także i radiowych (Polskie Radio), w przypadku duetu InFields jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, daje bowiem choćby cień szansy przybliżenia słuchaczom postaci Oskara Kolberga – człowieka, który od podstaw wypracował i usystematyzował polską kulturę ludową. Swoją potężną pracę organiczną spisywał w sposób niezwykle skrupulatny i jak podkreślają twórczynie projektu: Helena Matuszewska i Marta Sołek, jego poświęcenie włożone w pracę, jest obecnie jedynym źródłem gwarantującym przetrwanie wielu linii melodycznych. Po zapomniane melodie sięgnęły artystki, które uwielbiają powracać do korzeni, co nie raz już udowadniały swoją aktywnością w zespole Same Suki, ale też cechuje je skłonność do uwspółcześniania ludowej tradycji. Wykorzystując zapomniane instrumenty, dobudowują do odnalezionych dzięki Kolbergowi melodii własną interpretację, a więc postępują analogicznie jak słynny etnograf, który do odkrywanych podczas wielu podróży pieśni dokładał zapis melodii, a często także nagrywał akompaniament fortepianowy.   

foto: Bartek MurackiArtystki interpretują Kolberga po swojemu, czerpią z tradycji ale nie w sposób książkowy, dają się ponieść chwili improwizacji, bawią się rytmem i konwencją muzyczną. Wydobywają ze swoich ukochanych instrumentów brzmienia nieszablonowe, sięgające do granic technicznych możliwości. Znają swoje instrumenty doskonale, cechująca się raczej delikatnym brzmieniem fidel płocka nie zawsze jest tak bardzo ugłaskana, a chropowatość brzmienia suki biłgorajskiej pozostaje na tym albumie składową nadrzędną tylko do czasu. Oba instrumenty doskonale współgrają i uzupełniane są w sposób bardziej klasyczny linią wiolonczeli. Łacińska interpretacja nazwy projektu wyjaśnia tutaj wszystko, nie ma mowy o wierności na jakiejkolwiek płaszczyźnie Etnogramów. Panie postawiły na moc, energię, chwilami nawet trans i wykonały solidną, wartościową pracę – tchnęły w folklorystyczne źródła ducha współczesności.  

Muzyczną część albumu uzupełnia płyta DVD, na której znalazła się animowana etiuda zatytułowana „Kolekcjoner”. Twórcy animacji – Kamila Grzybowska-Sosnowska oraz Mirosław Sosnowski – przedstawili postać Oskara Kolberga i obrazowo zilustrowali jego kolekcjonerską pasję wykorzystując klasyczną technikę animacji lalkowej, poklatkowej. Ścieżka dźwiękowa, którą słyszymy w filmie to oczywiście dzieło InFidelis.