Fabio Orsi ‎– Qui Vicino
komentarzy

Fabio Orsi – Qui Vicino (2014; 13 Private Sounds)

Urodzony w prowincji Tarent, w południowych Włoszech, przez wiele lat mieszkający w Neapolu, obecnie żyje i pracuje w Berlinie – mowa o jednym z ciekawszych zjawisk na europejskiej scenie eksperymentalnej muzyki elektronicznej ostatnich lat. W pierwszym okresie działalności Fabio Orsi związany był z włoskimi wydawnictwami  A Silent Place i Small Voices. Po kilku udanych kolaboracjach, jego muzyka stała się wyjątkowo pożądanym towarem nie tylko na Starym Kontynencie ale i na Świecie, przykładem może być ubiegłoroczna współpraca z japońskim Labelem Analogpath. Tym razem chciałbym jednak przybliżyć inne wydawnictwo włoskiego eksperymentatora, które swoją premierę w postaci cyfrowej miało pod koniec roku 2013, ale dopiero po kilku miesiącach ukazało się w postaci fizycznej, w edycji limitowanej do 250 sztuk. Przepięknie wydany, bogato ilustrowany, 16 stronnicowy albumu w formacie A4 wraz z płytą CD zachwyca i oddziałuje niemal na wszystkie zmysły!

Qui Vicino pozbawiony jest jakichkolwiek opisów i interpretacji ze strony autora. Nie doszukamy się ich ani wewnątrz wydawnictwa, ani też na oficjalnym profilu muzyka w serwisie Bandcamp. Jedyną podpowiedzią ze strony Fabio jest krótka, bardzo osobista, choć bezosobowa dedykacja w postaci słów: „thinking about us. love you.”  Przemawiać ma tutaj ponad trzydziestominutowa, osadzona w dronowych strukturach kompozycja tytułowa i zbiór fotografii. Wyjątkowość tego wydawnictwa polega na umiejętnym znajdowaniu kompromisów i równowagi pomiędzy eksperymentem a ekspresją melodyki. Pomiędzy tym co chłodne i chwilami abstrakcyjne, a tym co ciepłe i bliższe ludzkiej naturze. Utwór Qui Vicino podzielony został przez autora na dwie, niemal równe części. Pierwsza z nich to masywnie napierająca na membrany głośników, oparta o przetworzoną gitarę, dronowa struktura, która nie pozostawia słuchaczowi nawet chwili wytchnienia. Zanika jednak nagle w okolicach szesnastej minuty, aby odrodzić się w znacznie delikatniejszej i promiennej formie, wypełnionej namacalną dla ucha partią gitarową.

Warto także wspomnieć, że ogromną pasją Fabio Orsi  jest fotografia, której poświęca bardzo wiele czasu, i która wypełnia szaty graficzne wielu jego wydawnictw. Dokładnie tak samo jest w przypadku albumu dołączonego do Qui Vicino. Najczęściej na zdjęciach Włocha pojawiają się miejskie zakamarki i oddający się codziennym czynnością, przyłapani na ulicach – ludzie.

1