komentarzy

Disparates – Fafaberie

Oficjalna premiera debiutanckiego krążka toruńskiej formacji Disparates została zaplanowana na 15 lutego 2010 roku. Ambicja, niezależność i niepowtarzalność  – te słowa najlepiej opisują  to muzyczne wydarzenie.

Twórczość grupy została „ochrzczona”  mianem energo–folku. Niebanalne teksty są wynikiem wnikliwej obserwacji świata i podróży autora, który w nieugięty sposób opisuje widzianą przez siebie rzeczywistość. Płyta Fafaberie jest ekspresją mrocznych myśli lidera zespołu, który w błyskotliwy sposób odwołuje się do wielu skojarzeń, nadając im metaforyczne znaczenie. Utwory są pewną opowieścią i obrazem przeżyć wewnętrznych jednostki, osnutymi mgłą neologizmów, grą słów oraz innymi zabiegami lirycznymi, prowadzącymi do pogłębionej refleksji. Projekt przyciąga swoją oryginalnością, doborem licznych odniesień kulturowych i literackich, ubranych w niezwykle kształtny portret słowny. Dzięki temu dokonania grupy Disparates można określić mianem kabaretowej liryki śpiewanej osadzonej w klimacie bohemy artystycznej.

Warstwa muzyczna opiera się na harmonijnym połączeniu folku i rocka. Melodie bywają bardzo skoczne, co powoduje pewien ciekawy dysonans – teksty zmuszają do zatrzymania się nad nimi, a dźwięki bezwarunkowo powodują chęć poruszania kończynami. Dlatego też płyta jest przeznaczona do wielokrotnego użytku – w zależności od nastroju, można się przy niej bawić lub ją kontemplować.

Pomysłodawcą tej inicjatywy jest gitarzysta i wokalista zespołu – Bartłomiej Kulik. Można go nazwać współczesnym bezkompromisowym „poetą wyklętym” i niepoprawnym egzystencjalistą, który posługuje się słowem niczym wyborny reportażysta. Towarzyszy mu bogaty zespół instrumentalistów w składzie: Grzegorz Bojanowski – gitara basowa, Przemysław Rynkowski – akordeon, Łukasz Rafiński – trąbka, Łukasz Tur – waltornia i Lech Romański – perkusja.

Nazwa zespołu ma swoje źródło w inspiracjach cyklem grafik Francisa Goi i oznacza po prostu „głupstwa”. Płyta otrzymała neologiczne imię Fafaberie, które jest poniekąd ekspresją założeń całego projektu. Stąd też zupełnie nieprzypadkowo pierwszy singiel nosi tytuł Fafa przy goleniu. Materiał Disparates jest wydawany pod skrzydłami niezależnej wrocławskiej wytwórni Lou & Rocked Boys (Rockers Publishing).

Debiutancki krążek to kompilacja dziesięciu zróżnicowanych pod względem brzmieniowym utworów o intrygujących tytułach:

1.Fafa przy goleniu

2.Dwie panny w jednych spodniach

3.Tango Tanger

4.W dniu urodzin

5.Inka

6.Kuba w Baku

7.Lustra Rodiona

8.Nieświęty i Płonąca Madonna

9.Przy bruku

10.Ingmar

Na oficjalnej stronie zespołu: www.disparates.pl i na profilu MySpace www.myspace.com/disparatespl można posłuchać  twórczości grupy oraz dowiedzieć się nieco więcej o nich i o ich planach koncertowych. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą podziemną folkową alternatywą!

Karolina Kamińska