11141149_339647349566757_5137608447604290740_n
komentarzy

Ażdacha – muzyka korzeni

Na Pogórzu Środkowokarpackim, w okolicach Dębicy został niedawno powołany do życia interesujący projekt muzyczny, który chcielibyśmy przedstawić czytelnikom. Ażdacha – bo tak brzmi nazwa zespołu – powstała z inicjatywy miłośników słowiańskiego folkloru i mitologii, związanych z rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej osady w Stobiernej. Kilka tygodni temu zarejestrowany został pierwszy materiał studyjny, który zwiastuje powstanie całego albumu koncepcyjnego opartego na wierzeniach i podaniach naszych przodków.

Muzycznie Ażdacha oscyluje gdzieś na pograniczu atmospheric ambientu i folku, wywołując skojarzenia z kapelami takimi jak Wojnar czy Popiół Kurhanów. Za wspaniałe dźwiękowe pejzaże odpowiada Marek Bukała (oraz gościnnie grający na flecie Siemovit), natomiast autorką tekstów jest jego córka Julija Mila, która z niezwykłym zaangażowaniem i pasją wyśpiewuje je razem z przyjaciółką Gabrielą.

Zapraszam serdecznie do przesłuchania wspomnianego utworu i śledzenia dokonań zespołu na Facebookowej stronie. Naprawdę warto, ponieważ zapowiada się całkiem intrygująca płyta!

AŻDACHA