30
komentarzy

Alternatywna strona Łodzi. Festiwal Domoffon 2015

Skuteczna organizacja, promocja i przemyślany line-up w połączeniu z ostatnim weekendem wakacji to przepis na sukces, bo bez wątpienia na takie miano zasługuje pierwsza edycja Festiwalu Domoffon, który w minioną sobotę przyciągnął na Off Piotrkowską tłumy łodzian. 29 sierpnia od wczesnych godzin popołudniowych, aż do późnej nocy sympatycy alternatywnej muzyki bawili się w dawnych przestrzeniach fabryki Ramischa przy ulicy Piotrkowskiej 138/140. Do godziny 22 centrum festiwalowych wydarzeń była duża scena plenerowa, na której organizatorzy zdołali osiągnąć wspaniały kompromis pomiędzy chłodem nowofalowych brzmień, mocną punkową energią i współczesnym hip-hopem. Następnie koncerty przeniesione zostały na dwie sceny zlokalizowane w Klubie DOM i Galerii OFF. Nie zawiodła strona organizacyjna i zaplecze techniczne, doskonale sprawdziły się także wydarzenia towarzyszące koncertom, plenerowe kino i kiermasz płytowy skupiający niezależne wydawnictwa muzyczne.

Taco Hemingway
Taco Hemingway

Główną gwiazdą Festiwalu była brytyjska legenda, zespół The Fall z Markiem Smithem na czele, był to drugi występ grupy w Polsce w ich długiej – 40 letniej karierze. Wcześniej mogliśmy ich oglądać jedynie na Katowickim OFF Festiwalu. Domoffonowa publiczność doskonale bawiła się także wyśpiewując znane na pamięć teksty warszawskiego rapera Taco Hemingwaya, dla którego festiwalowe występy na dużych scenach stają się ostano czymś naturalnym. Odległość stylistyczna obu artystów, nie przeszkodziła w utrzymaniu wysokiej frekwencji podczas całej imprezy i pokazała jednocześnie, że sięgnięcie po artystyczne indywidualności, nawet z bardzo odległych szufladek może być atrakcyjna pod warunkiem, że trzymamy się pewnej wspólnej linii. W tym przypadku poziom wyznaczono zapraszając artystów stojących w pewnej opozycji do mainstreamu, a jednocześnie doskonale rozpoznawalnych dla szerszego grona odbiorców. W godzinach nocnych, podział na dwie sceny klubowe nadał całej imprezie bardziej kameralnego i nieco odmiennego charakteru. Sympatycy ciężkich, oleistych bitów Etamskiego i tak charakterystycznego już dla Piernikowskiego „włanczaj”, doskonale odnaleźli się na koncercie Synów w Galerii OFF. Tymczasem drugi festiwalowy biegun w Klubie DOM zamienił się w taneczny parkiet za sprawą bardzo energetycznego występu, niemieckiej didżejki i producentki Heleny Hauff.

Syny
Syny

W opinii usatysfakcjonowanych organizatorów, druga edycja imprezy w przyszłym roku jest już przesądzona. Myślę, że publiczność także nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości. Wpasowanie Festiwalu w dogodny –  jeszcze wakacyjny, choć sprzyjający już powrotom do miasta – weekend, a ponadto umiejscowienie go w offowym centrum miasta to strzał w dziesiątkę. Domoffon z pewnością zagości na stałe w harmonogramach letnich festiwali a kolejne edycje mogą te pozycję jeszcze bardziej ugruntować.

Poniżej wybrana fotorelacja z Festiwalu (Vólkova, Alles, Nagrobki, Taco Hemingway, Psychocukier, The Fall, Syny, Wojciech Bąkowski):